YORUM : Gabriel'in Cehennemi - Sylvain Reynard

   Hayli muammalı ve son derece seksi bir adam olan Profesör Emerson, gündüzleri saygın bir Dante uzmanı olarak yaşamını sürdürür, ama gecelerini hiç çekingenlik içermeyen bir cinsel zevke ayırır. Ün salmış yakışıklılığını ve üst düzey cazibesini kullanarak her hevesini tatmin etmeyi başarır, ama için için de karanlık geçmişinden ötürü acı çekmekte, tüm bağışlanma umutlarını yitirmiş olduğuna derinden derine inanmaktadır.
   Masum güzel Julia Mitchell, sınıfına lisansüstü öğrencisi olarak yazılınca, cazibesi ve Julia’yla olan esrarengiz bağlantısı yüzünden Profesörün hem kariyeri tehlikeye girecek, hem de hayatında geçmişiyle bugününü karşı karşıya getiren bir olaylar dizisi başlamış olacaktır.
   Gabriel’in Cehennemi, yasak aşk, baştan çıkarma ve ruhsal bağışlanma gibi alanları yoklayan ilginç, sürükleyici, vahşicesine ihtiras dolu bir yolculukta, bir erkeğin kendi kişisel cehenneminden kurtulup imkânsız sandığı şeye, bağışlanmaya ve mutluluğa ulaşmasının öyküsüdür.
“Sen sadece şanssızlıkları üzerine çekiyorsun, Bayan Mitchell, bense günahların mıknatısıyım.”
 Orijinal Adı : Gabriel's Inferno
Seri Sıralaması : Gabriel'in Cehennemi Serisi #1
Goodreads Puanı : 4.02 ( 126,765 oylama)
Sayfa Sayısı : 654 sayfa
Yayınevi : Optimum Kitap 
Etiket Fiyatı : 30 tl 
***
   Gabriel , geçmişinde kirli sırları olan bir Dante uzmanıdır. Öğretim görevlisi olarak çalıştığı Toronto Üniversitesi'nde tek yetkili o olduğu için öğrencileri ona muhtaçtır. 
     Julia Mitchell da Gabriel'in öğrencilerinden biridir. Profesörle iyi geçinmesi gerekirken daha ilk günlerde onun özel hayatına gasp etmiş ve duymaması gereken şeylere kulak misafiri olmuştur. Birde üstüne onun 'eşeğin teki' olduğunu yazan kağıdı yanlışlıkla ona not olarak bırakmıştır. Bu dakikadan sonra Profesör ona danışmanlık yapmayı reddeder. Ancak Julia'nın da sırları vardır ve bu sırları Profesör öğrendiği taktirde aralarındaki ilişki 180 derece değişecektir. 
    Gabriel bir kez daha derin derin içini çekti. "Yarın cennnetten kovuluyorum, Beatrice. Tek umudumuz , daha sonra senin beni bulman. Beni cehennemde ara."
  Herkese merhaba! Bir dark romance türüyle daha karşınızdayım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Kitap her sosyal mecrada Grinin Elli Tonu ile karşılaştırılıyor. Kapağında bile bu dile getiriliyor ve arka kapağa erotik roman diye yazılmış. Bu iki kitabı birbirine benzeten kişinin iki kitabı da okumadığını düşünüyorum. Çünkü Gabriel'in Cehennemi erotik roman bile değil. Burada büyük bir reklam algısı var. Kitapta 600'lü sayfalara kadar öpüşmekten ileri gidilmiyor. Erotik olarak nitelendirilebilecek bir bölüm bile yok! Piyasada genç yetişkin türünde olan çoğu eserde bu kitaptakinden daha ağır sahneler var. Demem o ki kitabın kapağına da hakkında yazılanlara da kulak asmayın. 
   Kitabın türü ile ilgili görüşlerimi bitirdiğime içerik ve üslubuna geçebilirim sanırım. Yazarın anlatım şekli güzel,sıkmıyor. Ne yazık ki içerik için aynısını diyemem. Kitabın başları heyecanlı ve akıcıyken ortalarına doğru yazar yazacak bir şey bulamamış gibi tıkanmış. Sürekli Gabriel&Julia 'yı okuyoruz,başka hiçbir olay yok. İkili arasındaki diyalogları da çok yüzeysel buldum. Karakterlerin derinine inmeyi , gerçekten onlar gibi hissetmeyi başaramadım. Birbirlerine söyledikleri iltifatlar çok klişeydi. Gabriel 'çok güzelsin' den ileri gidemedi. Her kitapta aynı diyalogları okuyunca bir süre sonra bayıyor haliyle. 
   Sonlara doğru yine bir heyecan oldu. Acaba yakalanacaklar mı , ilişkileri açığa çıkacak mı diye heyecanlandım. Ama dediğim gibi kitabın ortalarını okurken baygınlık geçiriyordum. 
    Benim için kitabı ilgi çekici yapan tek şey yazarın aralarda bize sunduğu Dante Alighieri bilgileriydi. Gabriel, Dante uzmanı olduğu için bol bol bilgi veriyor bize yazar. Dante ve sevdiği kadın Beatrice hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu tarz bilgilendirmeler beni merak ettirdi ve kendimi Dante ile ilgili 1 saatlik bir belgesel izlerken buldum. O kısımların benim için ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. ( Ancak sizin için sıkıcı da olabilir , ilgi alanlarınıza bağlı.)

    Kısacası bana pek bir duygu hissettirmedi.  Diyalogları , olayları okurken kitap bitsin diye bekledim. Karakterlere ısınamadım. Her şey çok yüzeysel kalmış. Kitabın sonu ve Gabriel'in sırları tahmin edilebilirdi. Kurgu da alışık olduğumuz bir konu , klasik öğretmen-öğrenci ilişkisi. Bu kadar yüksek puanı nasıl almış hayret ettim doğrusu. 

Puanım : 2/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI