YORUM : Uçurtmayı Vurmasınlar - Feride Çiçekoğlu

   1984 yılının bir Haziran öğle sonrası, demir kapı beni dışarı kapayıp Barış'ın çığlıkları içeride kaldığında, gün olup onun sesinin bunca çok insana ulaşacağı hiç aklıma gelmemişti. Barış'la ilgili anıları kağıda dökmeyi düşünmediğimden değil, kağıda dökülü sözün okuma alışkanlığı olan sınırlı kişiye bile çoğu kez iletilemediğini sezmemden. beyazperde Barış'ın mırıl mırıl sesini yükseltiverince Uçurtmayı Vurmasınlar için yeni bir basım şansı doğdu. Ak kağıt üzerindeki kara yazılar herkese kendi düşlerini üretmenin ipucunu verdiklerinden midir nedir, resimlenmiş düşlerden daha renkli olabiliyorlar. Bir çocuğun gözlerinden duvarları kendi düşlerinde sorgulama olanağını daha fazla okura sunabilmek, filmin armağanı. Kitabın bu nedenle beyazperdeye gönül borcu var.
Orijinal Adı : Uçurtmayı Vurmasınlar
Seri Sıralaması : Herhangi bir seriye ait değil. 
Goodreads Puanı : 4.35 (619 oylama)
Sayfa Sayısı : 109 sayfa
Yayınevi : Can Yayınları
Etiket Fiyatı : 12.50 tl 
***
    İnci , 80 darbesi zamanı hapse düşmüştür. Darbenin karışık ortamı yüzünden kadınlar koğuşu kargaşa içindedir. Kimisi askerden kaçan birine yemek verdi diye , kimisi kocasının iftirasıyla , kimisi de komşusunu dövdü diye oradadır. Kimsenin ne zaman dışarı çıkacağı belli değildir. İnci de düşünce suçundan dolayı oradadır. 
      Özgürlüklerin kısıtlandığı bu ortamda bir de küçük bir erkek çocuğu vardır ; Barış. Annesi babasının suçunu üstlenmiş , o yüzden anne-oğul hapse düşmüşler. 

"Kuşlar tutsak yaşayamazlarmış. Ya çocuklar, İnci? Onlar tutsak yaşayabilirler mi?"
      Herkese merhaba! Bu sefer güzel mesajlar içeren bir kitapla karşınızdayım. Feride Çiçekoğlu'nun kendi yaşadıklarından esinlenerek yazılmış bir eser. Okurken kendinizi hapishanenin o baskıcı ortamında hissediyorsunuz. Bir yandan da oraya boş yere düşmüş kadınlar için üzülüyorsunuz. 
      Kitap Barış'ın , tahliye olan İnci'ye yazdığı mektuplardan oluşuyor. Bir çocuğun anlatımıyla okuyorsunuz. Darbe zamanları hapishanelerde büyümek zorunda kalan çocuklarla empati kurabiliyorsunuz. Çok kısa sürede bitiyor kitap. Mektupların çoğu yarım sayfa uzunluğunda zaten.
       Uçurtmayı Vurmasınlar bayağı duygusal bir kitaptı yine de 4 yıldız veriyorum çünkü filmi çok daha güzeldi. Normalde kitap okuyucuya daha şey katar ama nedense bu durumda tam tersi. Uçurtmayı Vurmasınlar filmi çok daha duygusal ve etkileyici. Üstelik filmde kitaptan daha fazla sahne mevcut. O yüzden filmi izleyip kitabı okumak isteyenlere küçük bir uyarıda bulunayım , filmi daha çok seveceksiniz. 
       
     Kısacası ; kolay okunan güzel bir kitap. Karakterlerin hepsini syrı beğendim. Kısa olması itibariyle tadı damağınızda kalıyor. En önemlisi , kitabın filmini izlemeyenlere acilen izlemelerini öneriyorum. 

Puanım : 4/5

4 yorum:

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI