YORUM : Ruhun Ateşi - Rita Hunter

Sophie Langford çileden çıktığında birilerinin hayatı kökten değişecekti...
Sevgi dolu bir ailede büyüyen Sophie'nin huzur, zenginlik ve bolca sıradanlıkla geçen hayatındaki tek renk, seneler önce bir kazada ailesini kaybeden kuzeni Liliana'ydı.
Ailesine katıldığı ilk günden itibaren anne ve babasının sevgisi de dahil ona ait her şey üzerinde sinsice hak iddia eden kuzenini kabullendiğini sanıyordu Sophie. Hatta Liliana baş döndüren güzelliğiyle ilk aşkını elinden aldığında bile bu kabulleniş elini kolunu bağlamıştı, çünkü babasına Liliana'ya asla kızmayacağına ve onu seveceğine dair söz vermişti.
Ancak sabrının da sınırları vardı ve bir gün o sınırlar küçük bir olayla ortadan kalktığında Sophie'nin aklındaki tek şey kuzeninin meydan okuyuşuydu.
"İlgimi hak eden erkeği bulduğumda onu baştan çıkarmayı dene... Tabii becerebilirsen..." demişti kuzeni. Eh madem istediği buydu...
Leighton Kontu Brendan Blackmore... Kibirli, buz gibi ve ulaşılmaz bir soyluydu. İnsanda merak, heyecan ve nefret uyandıran onca meziyete sahip bu adamın ilgisini çekmek göründüğünden çok daha zordu. Üstelik o ve Liliana birbirlerinden fazlasıyla hoşlanıyorlardı. Ancak Sophie kararlılığının önüne hiçbir kuvvetin çıkmasına izin veremezdi, çünkü Liliana başına gelecekleri çoktan hak etmişti. Üstelik Brendan Blackmore'u her gördüğünde hissettiği kalp çarpıntısı ve umutsuz arzu başka hiçbir teşvike yer bırakmayacak kadar güçlü ama bir o kadar da ürkütücüydü.
Sophie'ye göre Brendan'a dokunmak buzla yanmaktı ve Sophie yanmak istiyordu.
İkisini bir araya getiren skandal, onları artık geri dönüşü olmayan bir yola soktuğunda Sophie ya pes edecek ya da imkânsız gibi görünse de mutluluk için sonuna kadar direnecekti.

Orijinal Adı : Ruhun Ateşi
Seri Sıralaması : Ateş Serisi #2
Goodreads Puanı : 4.54 (80 oylama)
Sayfa Sayısı : 496 sayfa
Yayınevi : Epsilon Yayınları
Etiket Fiyatı : 25 tl 


***
  Sophie'nin ailesi, ölen kuzenlerinin kızı Liliana'yı evlat edinir. Liliana , ailesinin tek çocuğudur ve şımarık bir kızdır. Sophie'nin ailesine duygu sömürüsü yaparak çoğu şeyi elde eder. Bu isteklerinin sınırı yok gibidir. 
    Ancak isteklerinin hepsi Sophie'nin sahip olduğu şeylerdir. Sophie'nin kolyesini , elbisesini hatta sevdiği genci bile elinden alır. İsteği Sophie'nin hayatıdır ve kıskançlığı sönene kadar Sophie'nin elindekini almaya devam edecektir. 
    Liliana'nın aksine Sophie uysal ve ağırbaşlı biridir. Kuzeninin tüm şımarıklarına göz yumar. Kuzeninin aşağılık oyunları yüzünden babasından tokat yemiş olmasına rağmen onu affeder. Çünkü Sophie'ye göre Liliana ile savaşmak mümkün değildir. Liliana kendisinden daha güzel ve kurnazdır. Ne yazık ki Lily'nin bu şeytan tarafını Sophie'den başka bilen yoktur. 
    Balo sezonu açılıp iki genç kız kendilerine eş bulmak için süslenirler. O sırada Liliana affedilemez bir şey yapar. (Spoiler olacağı için söylemiyorum.) Sophie'nin öfkesi taşma noktasına ulaşır ve kuzenin yaptığı gibi onun elinden her şeyini almaya karar verir. Tam bu sırada Liliana korkunç bir konta aşık olur. 
   Şimdi Sophie, ya kuzeninin yaptıklarını sineye çekecek ya da kontu baştan çıkaracaktır. Ancak bu sandığından çok daha zordur. Çünkü Sophie ömrünü balolarda değil , at üstünde ya da seyislerle tavla oynayarak geçirmiştir. 


   Kitaba -tek kelimeyle- bayıldım! Okuyucuyu içine çeken , yer yer güldürün ama aynı zamanda Liliana'dan ölümüne nefret ettiren bir kurgusu var. Karakterlerin çoğu gerçekçi olmuş , okurken yabancı bir yazar okuyor gibi hissettim. 

    Evet , yazarımız Rita Hunter mahlasını kullanan bir Türk. Gerçek adı Zeynep Avcı Ataş. Çoğu okuyucunun onun Türk olduğundan bile haberi yokmuş. Buna şaşırdım doğrusu çünkü ben kitabını almadan önce biliyordum. 
   Kitabın yorumuna geri dönecek olursak , kitap 500 sayfa olmasına rağmen kendini 2 günde okuttu. Yazarın kaleminin ustalığı ve olayların hız kesmemesi okuyucuyu sayfalardan ayrılmaya zorluyor.  
   Liliana karakteri dışında tüm karakterleri çok sevdim. Arada bir Sophie'nin annesi beni gıcık etse de Liliana kadar değildi.Liliana kadar nankör bir karakteri ilk defa okudum diyebilirim. 
   Genelde tarihi aşk romanlarının seri sıralamasını takip etmediğim için Ateş serisine ortadan dalmışım. İkinci kitapta , ilk kitapla ilgili önemli bilgileri öğrendiğim için ilkini okumadan üçüncüsüne geçerim diye düşünüyorum. 
   Özetlemek gerekirse , historical romance severlerin kaçırmaması gereken bir kitap! 
Puanım : 5/5


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI