YORUM : Yokuş Aşağı - Wolfgang Herrndorf

"İnsanın, otoban polisi karakolunda sidikli ve kanlı bir halde oturmuş, ebeveynine dair sorular yanıtlaması da büyük ikramiye sayılmaz. Hatta işkence görmek işime bile gelirdi, o zaman heyecanım için bir gerekçem olurdu hiç değilse. En iyisi çeneyi tutmak, demişti Çik. Ben de onunla aynı görüşteyim. Şimdi, yani artık zaten hiçbir şey fark etmedikten sonra."                                            Harita yok, pusula yok, yön tabelalarının hiçbir anlamı yok. Sadece önlerindeki yol var; nereye ulaştığını yalnızca onların bildiği. "Rus süprüntüsü" lakaplı Çik ve lakap bile takılmayacak kadar sıkıcı Maik, Berlin'den çalıntı bir Lada'yla yola çıkıyor. Aniden mi? Evet, aniden. Kaçacak bir şeyleri mi var? Belki de. Buğday tarlalarında, çöp dağlarının arasında, otobanda yol aldıkça dostluğun ne demek olduğunu da keşfetmeye başlayan Maik ile Çik'i, saflıkla arsızlığın iç içe geçtiği yolculuklarının sonunda, akıllarının ucundan bile geçmeyecek bir sahne bekliyor.

Sayfa Sayısı : 288 syf
Goodreads Puanı : 3.98
Etiket Fiyatı : 18 tl
Seri Sıralaması : Herhangi bir seriye ait değil.
Yayınevi : On8 Yayınları 


***
  Bu aralar karşıma sürekli iyi kitaplar çıkıyor. Bu durumdan gayet memnunum tabi ki! Umarım bu şekilde devam eder :)

  Yokuş Aşağı ; kendisini sıkıcı , korkak bulan 14 yaşındaki Maik hakkında. Maik , karakterini dışa yansıtmayı sevmiyor bu yüzden toplumda kendini belli etmeden yaşayıp gidiyor. Alkolik bir anne ve aldatan bir baba da ona pek yardımcı olmuyor. 

Kitabın tiyatro uyarlamasından bir görüntü.
  Sınıflarına yeni gelen Çik , daha ilk günden Maik'in ilgisini çekiyor. Ve bir gün Çik ona hayatının tüm sıkıcılığını alıp götürecek bir teklifte bulunuyor. Böylece ikilinin heyecanlı yolculuğu başlıyor. 

   Kitabın kurgusu her yazarın aklına gelebilecek olmasına rağmen Wolfgang Herrndorf'u çok yetenekli buldum. Çünkü sıradan bir kurguyu sayfalara öyle güzel aktarmış ki! Kitabın akıcılığını , basit kurguyu unutturdu diyebilirim. 
   Kitabın sonunun ilk sayfalarda anlatılması da çok güzeldi. Sonunu bildiğiniz bir olayın nasıl o hale geldiğini okuyorsunuz. 
   Kitabın herkese hitap ettiğini düşünmüyorum ancak ben çok beğendim. 288 sayfacık zaten hemen bitiverdi. Seri olsaydı olabilirdi sanırım. Kitabın sonu biraz muallakta kaldı diyebilirim. 


Puanım : 5/5Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI